Marșul pentru Viață. Gorj

FBLA-1200x628-om

Ediția 2022

Sâmbătă, 26 martie, va avea loc Marșul pentru viață 2022

„Egalitate, echitate și sprijin: din prima secundă și întreaga viață”

Tg-Jiu – https://www.facebook.com/MarsulpentruViataTgJiu/

Campania ,,M-am născut înMamă, îți mulțumesc!”

(Am aflat cu bucurie că în Gorj vom avea prima ediție de Marș la Polovragi anul acesta. Felicitări Pr. Ștoflea și celor implicați!)

Tg-Jiu. Luna pentru Viață 2022

La Tg-Jiu, ediţia 2022 s-a bucurat de participarea a circa 50-60 persoane. O parte din poze aici.

Comunicat de presă MpV Tg-Jiu 2022: Comunicat MpVTJ22v2

#Împreună construim o lume pentru viață, ce apără atât femeia, cât și pruncul!

afis lpv2022

1985

Mulțumim dlui director Mihai Paraschiv și firmei Transloc pentru promovarea LpV prin afișaj în mijloacele de transport din Tg-Jiu!

Presa despre noi: Gorjeanul, Radio Oltenia.

Program 2022:

21 martie, de Ziua Internațională a Sindromului Down (Trisomia 21), ora 10.21
Parcul Central – vom împărți copiilor 21 cărți de Veronica Iani (Ana, personajul principal, are Sindrom Down) – le-am împărțit în zona centrală a orașului
ora 17.21 – traseu simbolic cu bicicleta (21 km) alături de TrixBike. Punct plecare: Piața Prefecturii

21km

24 martie

ora 19.00 – Acatistul Sf. Stelian, ocrotitorul copiilor, Biserica din Piața Prefecturii

ora 20.00 – Cruce de lumânări în memoria pruncilor avortați, Piața Prefecturii

cruce

Mai multe poze pe FB ASCOR Tg-Jiu.

26 martie, ora 13.00-15.00
Marșul pentru Viață, ediția locală nr. 8 (12 național, eveniment apolitic, neconfesional)
– punct plecare: Biserica ,,Înălțarea Domnului”, zona Paralela 45

Actualizare 18 martie. Traseul a trebuit modificat. Va fi: strada Victoriei-Victoriei pietonal-Teatru-Masa TăceriiPoarta SărutuluiCalea Eroilor-Victoriei pietonal-Piața Prefecturii-strada Traianstrada Mărășești-Calea Eroilor-Coloana Infinitului.

așteptăm cu mic, cu mare!

INFO:

0758 01 01 01 / 0768 35 76 75

Facebook: MarsulpentruViataTgJiu

Național: marsulpentruviata.ro

Organizatori&parteneri locali:

Asociația Down Art Therapy

Asociația ProVita filiala Gorj

ASCOR filiala Tg-Jiu

Vasiliada Tg-Jiu

Euro Education Federation.

Comunicatul național – aici*

*Notă 8 martie: În contextul în care există deja 2 păreri divergente (exprimate public recent din nou de unele ONG-uri prolife) în mișcarea provita românească privind rolul Marșului pentru Viață, Asociația Down Art Therapy (organizator local), din ai cărei fondatori au inițiat MpV în 2013 la Tg-Jiu, împărtășește pe aceea care afirmă MpV militează nu doar pentru sprijinirea reală a femeii în criză de sarcină, cât și pentru interzicerea legală totală a avortului, un act profund imoral și de o cruzime intolerabilă față de un prunc lipsit de orice apărare.

Acesta a fost, este şi va fi punctul nostru de vedere privind rolul MpV (la nivel local, unde avem putere de decizie).

Recomandări:

Mitul 21 – „Dacă avorturile vor fi ilegale, atunci vor muri mii de femei pentru că vor încerca să avorteze prin metode ne-medicale și periculoase”

Mitul 25 – „Este nedrept ca o femeie să trebuiască să crească un copil cu handicap. În plus este mai bine și pentru copil, să nu aibă o viață chinuită”.

Avortul rămâne principala cauză a morții și în 2019

Avortul pe motive de dizabilitate încalcă principiul nediscriminării

mpv2022

Vă recomandăm mărturia următoare: O bună parte din mine a murit

Despre edițiile din Tg-Jiu (2013-2021) puteți citi aici.

17 comentarii (+add yours?)

1. Trackback: Realizări 2018-2019 - Asociaţia Provita filiala Gorj
  2. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie | Asociaţia Down Art Therapy
  3. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – A.S.C.O.R. Târgu-Jiu
  4. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – Asociația Provita filiala Gorj
  5. Trackback: Bine ați venit! | SIDO. blog designer
  6. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie | Am Sindrom DOWN. Am dreptul la VIAŢĂ.
  7. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – Grupul Pentru Viaţă Buna-Vestire, Tg-Jiu
  8. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – Blog pentru suflet şi trup cu informaţii pentru viaţă
  9. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – "Adevărul este ca apa rece care face rău doar dinților stricați." (N. Iorga)
  10. Trackback: Marșul pentru viață 2022 la Tg-Jiu, 26 martie – Monica Buțu. Povești, eseuri și poezii